Dla Dłużnika
Jeżeli przeciwko Państwu wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.
Jeżeli otrzymali Państwo zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, albo w inny sposób dowiedzieli się o toczącej się egzekucji i mają pytania, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z kancelarią. Przed podjęciem kontaktu prosimy o przygotowanie sygnatury sprawy oraz numeru PESEL. Należy mieć na uwadze, że ze względu na ochronę danych osobowych, udzielane informacje będą miały charakter ogólny.
Obowiązki dłużnika
Zgodnie z art. 770 kodeksu postępowania cywilnego dłużnik zwraca wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji, które ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem. W związku z tym, im dłużej trwa postępowanie i im więcej czynności w jego ramach komornik podejmie, tym koszty egzekucji mogą być wyższe. Ostateczne koszty postępowania możliwe są do ustalenia dopiero wraz z ukończeniem postępowania.
Dłużnik ma obowiązek złożenia wyjaśnienia w zakresie posiadanego przez niego majątku. Stosownie do treści art. 801(1) § 1 kpc dłużnik składa komornikowi, na piśmie lub ustnie do protokołu, wykaz majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. W razie niezłożenia wykazu majątku wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika.
Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie złoży wykazu majątku albo nie udzieli odpowiedzi na zadane mu pytanie, komornik może ukarać go grzywną.
Dłużnik ma obowiązek informowania komornika o zmianie miejsca swojego pobytu trwającej dłużej niż jeden miesiąc, pod rygorem nałożenia grzywny. W przypadku zaniedbania tego obowiązku niedoręczone pisma pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.
Prawa dłużnika
Dłużnik w toku postępowania egzekucyjnego ma dostęp do informacji dotyczących prowadzonej przeciwko niemu egzekucji. Dłużnik może ponadto składać wnioski, które komornik ma obowiązek rozpatrzyć. Stosownie do treści art. 767 kpc, strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone, może złożyć skargę. Skargę składa się do Sądu Rejonowego przy którym działa komornik, za pośrednictwem komornika.
Jak przebiega postępowanie egzekucyjne
Wszczęcie egzekucji zawsze następuje na wniosek wierzyciela lub właściwego organu. Jeżeli otrzymali Państwo zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, to oznacza, że wierzyciel złożył u komornika wniosek o prowadzenie postępowania, które ma na celu wyegzekwowanie świadczenia wskazanego w tytule wykonawczym. Egzekucję prowadzi się więc na podstawie tytułu wykonawczego, który stanowić mogą np. wyrok, nakaz zapłaty, czy akt notarialny. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który poprzez możliwość podjęcia określonych działań i środków przymusu, ma za zadanie doprowadzić do wykonania przez dłużnika tytułu wykonawczego, czyli spłaty zadłużenia wobec wierzyciela.
Warto zaznaczyć, że komornik działa zgodnie z wnioskiem wierzyciela i to wierzyciel wskazuje we wniosku egzekucyjnym do jakich składników majątkowych dłużnika egzekucja ma być skierowana. Wierzyciel ma możliwość wskazania ich dowolnej liczby. Składnikami majątku dłużnika, z których prowadzi się egzekucję mogą być:
- wynagrodzenie za pracę
- rachunki bankowe
- ruchomości
- nieruchomości
- wierzytelności
- prawa majątkowe
Wniosek egzekucyjny, bez wskazywania sposobów czy też mienia dłużnika, umożliwia komornikowi wszczęcie oraz prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, poza egzekucją z nieruchomości.
Komornik dokonując zajęć wskazuje w pismach kwotę zobowiązania dłużnika, jednak nie wskazuje w jakiej wysokości środki mają być potrącane. Pracodawca, trzeciodłużnik czy bank samodzielnie oblicza, stosownie do treści obowiązujących przepisów, w jakiej wysokości należy dokonać potrącenia.
Należy mieć na uwadze, że stosownie do treści art. 814 kpc, gdy cel egzekucji tego wymaga, komornik może zarządzić otwarcie domu oraz innych budynków i pomieszczeń dłużnika, oraz przeszuka jego rzeczy.
Wątpliwości co do osoby dłużnika lub dochodzonych kwot
Komornik nie jest uprawniony dobadania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Oznacza to, że komornik nie może wkraczać w kompetencje sądów i oceniać zasadności lub poprawności treści orzeczeń. Komornik nie jest również uprawniony do udzielania porad prawnych. Możecie Państwo udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania was w postępowaniu egzekucyjnym adwokatowi lub radcy prawnemu.
Komornik poucza, że stosownie do treści art. 300 kodeksu karnego:
§ 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Dłużnik ma możliwość dokonania wszelkich wpłat w prowadzonych postępowaniach w formie bezgotówkowej na podany poniżej numer rachunku bankowego:
77 1600 1462 1732 1686 40000004
lub w formie gotówkowej w kasie Kancelarii czynnej w godzinach pracy Kancelarii.
Kancelaria czynna jest w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach 8:30-15:30, zaś w środy w godzinach 8:30-16:00.
W treści przelewu należy zawsze wpisać sygnaturę akt komorniczych z odpowiednim oznaczeniem: KM, KMS lub KMP oraz imię i nazwisko dłużnika.