Informacje

Dla Wierzyciela

Jeśli jesteś wierzycielem, który uzyskał tytuł wykonawczy, na tej stronie znajdziesz informacje, jak wszcząć postępowanie egzekucyjne.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Jeżeli chcą Państwo wszcząć egzekucję, należy drogą pocztową lub osobiście złożyć wniosek (do pobrania z sekcji "wnioski do pobrania", lub dedykowanej podstronie - wnioski) wraz z oryginałem tytułu wykonawczego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Wniosek należy osobiście podpisać.

W sytuacji gdy wierzycielem jest osoba prawna, do wniosku należy dołączyć dokument, z którego wynika prawo do jej reprezentowania przez osobę podpisaną pod wnioskiem (np. w przypadku gdy wierzycielem jest spółki z o. o., będzie to odpis KRS).

Wymogi wniosku egzekucyjnego

Niezbędnymi elementami wniosku egzekucyjnego są dane dłużnika i wierzyciela - imię i nazwisko/nazwa, adres, PESEL/NIP(REGON, KRS).

Wierzyciel we wniosku powinien wskazać sposób przekazywania mu wyegzekwowanych od dłużnika środków. Zalecane jest podanie numeru rachunku bankowego. W przypadku przekazów pocztowych czas oczekiwania na środki może się znacznie wydłużyć.

Wierzyciel we wniosku egzekucyjnym może zawrzeć informację z jakich składników majątku dłużnika chce prowadzić egzekucję (rachunek bankowy, wynagrodzenie za pracę, wierzytelności, ruchomości, prawa majątkowe), jednak nie ma takiego obowiązku. Sam wniosek umożliwia prowadzenie postępowania egzekucyjnego według wszystkich sposobów egzekucji, poza egzekucją z nieruchomości.  Skierowanie egzekucji do nieruchomości dłużnika oraz składników majątku, do których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio wymaga wskazania tego sposobu we wniosku egzekucyjnym.

Ponadto, we wniosku egzekucyjnym wierzyciel powinien wskazać kwoty, których dochodzi w postępowaniu (wraz z ewentualnymi odsetkami). Nie mogą być one wyższe niż kwoty wynikające z tytułu wykonawczego.

W przypadku skierowania egzekucji do nieruchomości dłużnika należy wskazać miejsce jej położenia oraz numer księgi wieczystej.

Jeżeli dłużnik mieszka lub ma siedzibę poza właściwością Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego powinien zawierać również oświadczenie wierzyciela: „Wierzyciel oświadcza, że dokonuje wyboru Komornika na podstawie przepisu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 2018r. o komornikach sądowych.”

Obszar działania

Komornik Marta Matczuk przyjmuje sprawy z obszaru właściwości Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu (woj.dolnośląskie oraz woj.opolskie).

W przypadku spraw:

  • o egzekucję z nieruchomości
  • o opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy
  • o wprowadzenie w posiadanie nieruchomości
  • o wydanie nieruchomości

wniosek o wszczęcie egzekucji można skierować wyłącznie do komornika, który jest właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Doręczenie korespondencji

Komornik na wniosek osobiście doręcza korespondencję sądową adresatom za potwierdzeniem odbioru oraz podejmuje czynności zmierzające do ustalenia aktualnego miejsca ich zamieszkania. Wniosek o doręczenie korespondencji można pobrać z sekcji "wnioski do pobrania", lub z dedykowanej podstrony (Wnioski).

Jeżeli wnioskodawca wnosi o ustalenie aktualnego adresu zamieszkania adresata, niezbędne jest wskazanie we wniosku jego numeru PESEL.

Zakres działania

Kancelaria realizuje wszystkie ustawowe zadania komorników sądowych. Celem wszczęcia postępowań należy złożyć stosowny wniosek (do pobrania w zakładce wnioski).

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z kancelarią.

Jeżeli chcą Państwo wszcząć egzekucję, należy drogą pocztową lub osobiście złożyć wniosek (do pobrania na dole strony) wraz z oryginałem tytułu wykonawczego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.

W sytuacji gdy wierzycielem jest osoba prawna, do wniosku należy dołączyć dokument, z którego wynika prawo do jej reprezentowania przez osobę podpisaną pod wnioskiem (np. w przypadku gdy wierzycielem jest spółki z o. o., będzie to odpis KRS).

Jeżeli dłużnik mieszka lub ma siedzibę poza właściwością Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego powinien zawieraż również oświadczenie wierzyciela: „Wierzyciel oświadcza, że dokonuje wyboru Komornika na podstawie przepisu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 2018r. o komornikach sądowych.” (do pobrania na dole strony).

Obszar działania:
Komornik Marta Matczuk przyjmuje sprawy z obszaru właściwości Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu (woj.dolnośląskie oraz woj. opolskie) z wyjątkiem spraw:

- o egzekucję znieruchomości
- o opróżnieniepomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy
- o wprowadzenie wposiadanie nieruchomości
- o wydanie nieruchomości

W powyższych postępowaniach wniosek o wszczęcie egzekucji można skierować wyłącznie do komornika, który jest właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Komornik sądowy prowadząc egzekucję należności pieniężnych, co do zasady nie pobiera od wierzyciela opłat egzekucyjnych. Opłaty ściąga się wraz z egzekwowanym świadczeniem od dłużnika.

Wierzyciel zaliczkuje czynności dokonywane przez organ egzekucyjny. Zaliczki przeznaczane są na dokonanie stosownych zapytań o stan majątkowy dłużnika, doręczenie korespondencji i inne czynności niezbędne do efektywnego prowadzenia postępowania.

Jeżeli wierzyciel nie zna majątku dłużnika, może za dodatkową opłatą zlecić jego poszukiwanie komornikowi.

Adres
Godziny pracy
Przyjęcia stron