Kontakt z Kancelarią
Celem uzyskania stosownych informacji, odnośnie prowadzonych postępowań, a także w przypadku pytań i wątpliwości, zachęcam Państwa do kontaktu z Kancelarią.
8:30 - 15:30 / Środa 8:30 - 16:00
13:30 - 16:00
Wyślij wiadomość
W celu kontaktu z kancelarią zachęcamy Państwa do skorzystania z poniższego formularza lub wysłania wiadomości e-mail na adres wroclaw.matczuk@komornik.pl
Kod EPU: 3341
Często zadawane pytania
Znajdą tu Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego wymaga złożenia wniosku. Wniosek można złożyć osobiście lub nadać pocztą.
We wniosku należy wskazać:
• komornika, do którego wniosek jest kierowany
• dłużnika (imię i nazwisko/nazwa, adres, PESEL/NIP)
• wierzyciela
• wysokość świadczenia, które ma zostać wyegzekwowane
Wniosek musi być podpisany.
Do wniosku o wszczęcie postępowania należy dołączyć tytuł wykonawczy w oryginale.
Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny, któremu nadano klauzulę wykonalności. Tytułem egzekucyjnym jest natomiast dokument, z którego wynika kto jest wierzycielem, kto dłużnikiem oraz jaka jest wysokość roszczenia. Tytułami takimi są orzeczenia sądów lub referendarzy sądowych (wyroki, postanowienia, nakazy zapłaty) prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, wyroki sądu polubownego lub ugody zawarte przedtakim sądem, akty notarialne, w których dłużnik poddaje się egzekucji.Jeżeli tytułowi egzekucyjnemu nadano klauzulę wykonalności, to na jego podstawie można prowadzić postępowanie egzekucyjne.
Komornik Sądowy może prowadzić egzekucję z następujących składników majątku dłużnika:
• wynagrodzenie za pracę
• rachunek bankowy
• ruchomości
• wierzytelności
• prawa majątkowe
• nieruchomości
• statków morskich
Wierzyciel nie ma obowiązku wskazywania z jakich składników majątku dłużnika komornik ma prowadzić egzekucję (wyjątek stanowi egzekucja z nieruchomości).
Opłata egzekucyjna ściągana jest wraz z wyegzekwowanym świadczeniem od dłużnika. Jest ona doliczana proporcjonalnie do wartości wyegzekwowanego świadczenia. Jeżeli w toku postępowania wierzyciel uiścił zaliczkę na wydatki (np. koszty korespondencji, koszty zapytań do urzędów), to stosownie do treści art. 770 kpc koszty te ściąga się wraz z egzekwowanym od dłużnika świadczeniem.
Rewirem komorniczym jest obszar właściwości sądu rejonowego, przy którym działa komornik (np. dla działania Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu właściwy będzie obszar Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu). Niemniej, wierzyciel może dokonać wyboru komornika innego niż właściwy, w obrębie apelacji (apelacja wrocławska obejmuje woj. dolnośląskie oraz opolskie). Właściwość określa się na podstawie miejsca zamieszkania/siedziby dłużnika.
Wyjątek stanowią postępowania dotyczące nieruchomości (egzekucja z nieruchomości, wydanie nieruchomości, wprowadzenie w posiadanie nieruchomości, opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych z osób lub rzeczy). W powyższych przypadkach, do prowadzenia postępowania, właściwy będzie tylko komornik, w którego rewirze nieruchomość jest położona.
Postępowanie to ma na celu zabezpieczenie roszczeń przed działaniami jakie może podjąć obowiązany, a które uniemożliwiałyby lub utrudniały w przyszłości zaspokojenia wierzyciela. W celu dokonania zabezpieczenia komornik może dokonać zajęcia wynagrodzenia dłużnika, środków na rachunku bankowym czy praw majątkowych.
Tytułami zabezpieczenia są:
• postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia zaopatrzone w klauzulę wykonalności
• nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym (bez klauzuli wykonalności)
• wyrok sądu I instancji zasądzający świadczenie w pieniądzu lub rzeczach zamiennych wydany w postępowaniu gospodarczym
• europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym
Wniosek o dokonanie zabezpieczenia podlega opłacie stałej w wysokości 300zł. W razie wykonania zabezpieczenia komornik pobiera od wnioskodawcy opłatę stosunkową w wysokości 10% wartości mienia objętego zabezpieczeniem, pomniejszoną o uiszczoną wcześniej opłatę stałą w kwocie 300 zł.
Jeżeli wierzyciel nie wie jakim majątkiem dysponuje dłużnik, może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika. Czynności takie będą obejmowały uzyskiwanie informacji od stosownych urzędów i za pomocą konkretnych systemów, np. OGNIVO, CEPiK, PUE ZUS, CBDKW.
Jeżeli przez okres 2 miesięcy egzekucja w sprawie alimentacyjnej pozostaje bezskuteczna, wierzyciel może ubiegać się oświadczenie z funduszu alimentacyjnego. Aby uzyskać od komornika zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji, należy złożyć wniosek o jego wydanie na piśmie lub ustnie do protokołu.
Wynagrodzenie wynikające z umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło), w przeciwieństwie do wynagrodzenia przy umowie o pracę, podlega zajęciu w całości (100% wypłaty). Jeżeli jednak świadczenie podlegające zajęciu stanowi jedyne źródło utrzymania dłużnika, komornik dokona ograniczenia zajęcia i egzekucja z niego będzie prowadzona tak samo jak z wynagrodzenia za pracę. Dłużnik powinien poinformować komornika o tym, że pobierane wynagrodzenie stanowi jego jedyne źródło utrzymania.
Informacje o przebiegu postępowania udzielane są jedyne stronom w sprawie. Na każdym etapie postępowania strony mogą zwrócić się do komornika z zapytaniem o stan sprawy. Informacje udzielane są drogą pocztową oraz osobiście w kancelarii. Informacje udzielane mailowo lub telefonicznie są jedynie ogólnikowe.